Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów

W sieci serwisowej Grupy DBK znajdują się najnowocześniejsze stacje kontroli pojazdów, w których, oprócz przeglądów rejestracyjnych i technicznych, wykonujemy analizy i opinie techniczne dla klientów zewnętrznych.

Sieć Okręgowych Stacji Kontroli pojazdów przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa na naszych drogach. Klienci mogą w nich wyliczyć wartości szkód komunikacyjnych oraz sprawdzić przed zakupem używane auto. Nasze stacje kontroli są nie tylko wsparciem technicznym dla serwisów oraz partnerów, ale przede wszystkim dla klientów indywidualnych.

Nasi diagności są członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Diagnostów „Ruch Drogowy”, w ramach którego cyklicznie uczestniczą w szkoleniach podnoszących ich wiedzę i konkurencyjność na rynku.


Jakie badania można wykonać w naszych stacjach?


W naszych Stacjach Kontroli Pojazdów istnieje możliwość wykonania szeregu badań technicznych wszystkich rodzajów pojazdów, w tym: samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, motocykli, motorowerów, ciągników rolniczych, autobusów, przyczep rolniczych i ciężarowych oraz pojazdów zasilanych gazem. Wykonujemy okresowe badania techniczne a także sprawdzamy ponownie mechanizmy i zespoły w pojazdach, w którym stwierdzono wcześniej różnego rodzaju usterki lub wtedy gdy istnieje podejrzenie o zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu lub naruszeniu wymagań ochrony środowiska, a także po udziale w kolizji drogowej. Zdarza się wówczas, iż właściciel pojazdu zostaje skierowany na dodatkowy przegląd przez starostę, policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego, pomimo iż jego badanie jest ważne.

Oferujemy także usługi z zakresu wykonania numeru nadwozia, silnika oraz wykonanie tabliczki i umieszczenie jej.


Jak wygląda badanie techniczne samochodu?


Badanie techniczne pojazdu składa się zazwyczaj z trzech części. Podczas pierwszej z nich identyfikuje się dany pojazd, tzn. sprawdza się numer VIN z dowodem rejestracyjnym. Kolejnym etapem jest sprawdzenie jego dodatkowego wyposażenia, takiego jak choćby instalacje LPG. Następnie diagności dokonują oceny podzespołów i układów, w jakie wyposażone jest auto.
Pojazd kontrolowany jest pod względem bezpieczeństwa na drodze oraz przestrzegania norm ochrony środowiska. Badane jest między innymi zawieszenie, nadwozie i podwozie, hamulce, oświetlenie, układ kierowniczy, ogumienie czy układ wydechowy pojazdu.


Ile kosztuje okresowe badanie techniczne pojazdów?

motocykl, ciągnik rolniczy62,00
samochód osobowy, autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą, samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c98,00
samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 3,51 do 16 t d.m.c.153,00
samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 16 t d.m.c., ciągnik samochodowy balastowy176,00
autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób łącznię z kierowcą199,00
przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t d.m.c.40,00
przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 t do 6 t d.m.c50,00
przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 t d.m.c.70,00
przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 t d.m.c.78,00
przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c.163,00
przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 t d.m.c.177,00
pojazd przeznaczony do przewozu materiałów niebezpiecznych (za badanie specjalistyczne)85,00
taksówka osobowa lub bagażowa (za warunki dodatkowe)42,00
pojazd uprzywilejowany (za warunki dodatkowe)50,00
pojazd przystosowany do zasilania gazem (za badanie specjalistyczne)63,00
pojazd przystosowany do nauki jazdy lub do przeprowadzania egzaminu państwowego (za warunki dodatkowe)48,00

Co grozi właścicielowi w przypadku nieważnego przeglądu technicznego samochodu?


Każdy właściciel pojazdu jest odpowiedzialny za jego stan techniczny. Jeśli nie dopełni on tego obowiązku, musi liczyć się z konsekwencjami. Od 2022 roku kara za brak ważnego badania technicznego może wynieść od 1 500, aż do 5 000 złotych. Jeśli w tym czasie kierowcy zdarzy się stłuczka, musi on liczyć się z faktem, iż może nie otrzymać odszkodowania z polisy AC. Policjant dokonujący kontroli może także zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu za pokwitowaniem. Oznacza to, iż w ciągu 7 dni należy wykonać przegląd techniczny. Warto zaznaczyć, iż od 2018 roku nie trzeba nosić ze sobą fizycznego dowodu rejestracyjnego, a ewentualne zatrzymanie dokumentu odbywa się w sposób wirtualny. Stacje diagnostyczne Grupy DBK przypominają naszym klientom o zbliżającym się terminie przeglądu przez wysyłkę wiadomości SMS.


Oferujemy pełny zakres badań technicznych wszystkich typów pojazdów – ciężarowych, dostawczych, osobowych i motocykli.

okręgowa stacja kontroli pojazdów - ciężarowych, dostawczych, osobowych i motocykli.
Okręgowa stacja kontroli pojazdów
Przejdź do paska narzędzi